Bogacica

Obszar elementów

Taksonomia

Kod

Uwagi do zakresu

    Noty źródłowe

      Display note(s)

        Terminy hierarchiczne

        Bogacica

        Bogacica

          Terminy równoznaczne

          Bogacica

            Powiązane terminy

            Bogacica

              96 Opis archiwalny results for Bogacica

              96 results directly related Exclude narrower terms
              Kufel do piwa
              PL 4 IV-2-1 · Obiekt · II poł. XX w.
              Part of Zasób Izby Pamięci w Bogacicy

              Kufel cylindryczny, płaszcz zdobiony wypukłym reliefem, barwionym w zagłębieniach odcieniem brązu, kolor dominujący: przybrudzona biel. Po jednej stronie płaszcza, na czarnym tle, przedstawienie postaciowe, po drugiej w wydzielonym polu żłobiony trzywersowy napis: "Froh / beim / Bier". W podstawie, pod czarną linią gładki cokolik; dolna część uchwytu w połowie płaszcza, górna pod szyjką. Szyjka gładka, oddzielona czarną linią i roślinnym wypukłym reliefem. W górnej części uchwytu metalowa pozostałość po mechanizmie zamknięcia. Brak pokrywy.

              Buty damskie
              PL 4 IV-2-5 · Obiekt · l. 80. XX w.
              Part of Zasób Izby Pamięci w Bogacicy

              Kozaki damskie zimowe, ocieplane, w kolorze czarnym. U góry ozdobne szare futerko z tworzywa. Krawędź ponad podeszwą skórzana zamszowa, pozostałe elementy z błyszczącego tworzywa. Wiązane z przodu. Widoczne uszkodzenia w dolnej części obuwia. Rozmiar 38.

              Krucyfiks
              PL 4 IV-2-8 · Obiekt · 1940-1945
              Part of Zasób Izby Pamięci w Bogacicy

              Drewno czernione techniką opalania. Belka pionowa (do miejsca skrzyżowania z belką poziomą) z siedmioma wybrzuszeniami różnej wysokości i szerokości, toczona. Belka pozioma toczona, z dziesięcioma gęstymi wybrzuszeniami; belka pionowa w górnej części toczona, z pięcioma gęstymi wybrzuszeniami. Metalowe niezależne elementy: postać Ukrzyżowanego, nad jego głową nimb i titulus, wykończenia ramion krzyża. Figura Ukrzyżowanego stosunkowo małej wielkości, titulus orientowany pionowo.

              Krucyfiks
              PL 4 IV-2-9 · Obiekt · l. 50. XX w.
              Part of Zasób Izby Pamięci w Bogacicy

              Podstawa na planie koła, płaska, na niej dwa krzyżujące się paski. Na tym metalowa kula, nad którą krzyż. Belki krzyża proste, metalowe, z zagłębieniem wypełnionym drewnem. Górna część belki pionowej krótka, metalowa, jako titulus. Postać Ukrzyżowanego z metalu.

              Świecznik
              PL 4 IV-2-10 · Obiekt · I poł. XX w.
              Part of Zasób Izby Pamięci w Bogacicy

              Przenośny, jednoświecowy świecznik, zwany też kagankiem. W podstawie prostokątny talerzyk, brzegi zaokrąglone ku górze. Pośrodku na małym cokoliku płaska profitka, do której przymocowanych osiem wąskich, zagiętych do środka w zwieńczeniu, podłużnych blaszek, służących do mocowania świecy. Do cokolika pod profitką zamocowany płaski uchwyt, szerszy w miejscu do podtrzymywania.

              Obrazek komunijny
              PL 4 IV-2-12 · Obiekt · 1928
              Part of Zasób Izby Pamięci w Bogacicy

              Rama z połyskiem w kolorze starego złota, powierzchnia ozdobiona poprzecznymi nacięciami. Obrazek za szkłem. Po prawej stronie obrazka stojący bokiem Jezus Chrystus, zwrócony w lewą stronę, pochylony, w białej szacie, w jednej dłoni trzymający kielich, w drugiej hostię. Przed nim, po lewej stronie obrazka, stojący bokiem, zwrócony przodem do Jezusa Chrystusa, chłopiec ze złożonymi dłońmi. Chłopiec ubrany w kostium składający się z białych pończoch, krótkich spodenek i marynarki z dużym kołnierzem. Drugoplanowo na wysokości chłopca stoi Matka Boska. Jedna jej ręka zgięta, w zagięciu ramienia zwisające gałązki białych róż, druga dłoń za plecami chłopca w opiekuńczym geście. Scena rozgrywa się w pomieszczeniu sakralnym. Z tyłu pamiątki dedykacja. Obrazek komunijny pochodzi z Bogacicy.

              Różaniec
              PL 4 IV-2-11 · Obiekt · l. 20. XX w.
              Part of Zasób Izby Pamięci w Bogacicy

              Różaniec pochodzi z Lourdes we Francji, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej. Drewno paciorków i krzyża barwione na ciemno. Paciorki połączone za pomocą drucików i łańcuszków. W niektórych miejscach zużyte łączenia zastąpione przez sznurek. Krucyfiks z pełnopostaciową, metalową figurą Ukrzyżowanego. Wierzchołki belek z metalowymi okuciami. Łącznik w formie metalowej blaszki w kształcie tarczy heraldycznej, po jej jednej stronie grawerowany monogram Maryi, wokół którego gwiazdy.

              Obrazek komunijny
              PL 4 IV-2-13 · Obiekt · 1931
              Part of Zasób Izby Pamięci w Bogacicy

              Rama drewniana zdobiona ornamentem jodełkowym wytłaczanym w masie plastycznej, w kolorze starego złota. U dołu pośrodku podłużna metalowa blaszka z dwuwersową inskrypcją: "Andenken an die / erste heilige Communion". Obrazek za szkłem. Centralnie, zwrócona w lewą stronę postać Jezusa Chrystusa. Jego jedna dłoń na wysokości serca, druga podająca hostię klęczącemu chłopcu. Chłopiec w czarnym garniturze. Pierwszoplanowo, po prawej stronie, na wysokości Jezusa Chrystusa, postać klęczącego anioła. Anioł zwrócony w stronę chłopca, podtrzymuje w dłoni kielich. Nad głową Jezusa Chrystusa monogram "IHS". Scena rozgrywa się w pomieszczeniu sakralnym. Pamiątka Komunii św. Marii Bieniossek.